Zde může být vaše reklama.

Druhý ročník Festival současného umění v Prostějově se blíží

Festival současného umění v Prostějově se blíží

foto: archiv redakce

29. 09. 2022 - 08:00

Na úspěch loňského startovního ročníku letos druhým ročníkem navazuje Festival současného umění. Akce pořádaná pod záštitou statutárního města Prostějov a za podpory Olomouckého kraje nabídne během tří festivalových dní pestrý průřez tvorbou soudobých českých i zahraničních umělců různých generací. Festival se bude konat 6. - 8. října.

V prostorách Galerie současného umění, Muzea a galerie v Prostějově, prostějovského zámku, kina Metro 70, Střední školy designu a módy nebo i netradičně kolumbária prostějovského hřbitova či botanické zahrady a dalších místech budou k vidění umělecká díla z oblasti malby, grafiky, fotografie, sochařství, ale i videoartu či performance.

Mezi highlighty letošního ročníku patří multimediální umělkyně Jana Bernartová, jedna z nejzajímavějších českých autorek pracujících s novými digitálními médii. V Galerii současného umění Prostějov představí hybridní instalaci, která bude návštěvníkům sloužit jako brána do smyslového vnímání. Ve stejných prostorách svá díla vystaví také umělec se zázemím na pražské AVU, Petr Dub. Autor pracuje s rozmanitým slohem médií a uměleckých jazyků a kulturními proměnami současnosti. Kurátorem obou výstav je Matouš Hájek.

Oba zmínění umělci se stanou hosty živého autorského podcastu Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové Buchty, známého z vln mediálního partnera festivalu Českého rozhlasu Radia Wave. Kromě toho se v prostorách kina Metro 70, které je letos opět festivalovým centrem, mohou návštěvníci těšit také na projekci videoartu  –⁠ součástí koncepce připravené Dominikou Bernatkovou bude také multimediální umělec a prostějovský rodák Jakub Jansa. Ve večerních hodinách foyer kina pohostí hudební program, vystoupí litterbin, Wierdsky, kapela Ostrý zub či uskupení Michal&David.

V Muzeu a galerii v Prostějově kurátorky Vendula Burgrová a Magdalena Jansová připravily ve spolupráci s vedoucími ateliéru nových médií pražské AVU Kateřinou Olivovou a Darinou Alster výstavu odkazující na významného prostějovského fotografa Karla Nováka († 2021), který svou tvorbu zasvětil zejména fotografiím aktů. V posledních letech na sebe upozornil publikací Přirozeně, která mapuje život návštěvníků nudistických pláží.

Současné zahraniční umělce zastoupí čtveřice umělců z akademií výtvarných umění ve Wrocławi a Varšavě. Na prostějovský zámek přivezou díla na pomezí grafiky a instalace vzniklá v kurátorské spolupráci s bývalým děkanem Fakulty umění v Ostravě Zbyňkem Janáčkem. Také botanická zahrada bude patřit instalaci polských umělců Anny Bujak a Michala Starczaka ve spojení s českým umělcem Matějem Frankem. S kurátorem Davidem Bartošem připravili projekt, který se zabývá domestikací krajiny.

Prostějovská Střední škola designu a módy ve své školní galerii KEL uvítá Markétu Lisou. V galerijní odnoži v kolumbáriu městského hřbitova bude k vidění site specific projekt Matěje Damka. V galerii obchodního centra Zlatá brána návštěvníci zhlédnou díla vizuálního umělce Danteho Daniela Hartla, která tvoří pomocí pečlivě vybraných artefaktů pracujících s kulturním povědomím.

Mezi festivalové prostory se zapojí i Bar 12 opic, lokální umělec Oliver Heller tam vystaví své fotografie inspirované streetartem, a také kavárna Cannal, kde bude možnost při sobotním brunchi vidět výstupy grafického projektu Test Print Platform Matěje Doležela.

Podle pořadatele festivalu a kurátora Galerie současného umění Miry Macíka se výběr umělců nesoustředil na předem dané téma. „Stejně jako minulý rok, i letos nám šlo o představení co nejširšího spektra umělců, kteří pracují s různými médii a pohybují se v odlišných tématech tvorby. Výběr jsme chtěli mít také mezigenerační a kromě toho prezentovat nejen známé české i zahraniční umělce, ale i tvorbu lokálních autorů,“ uvedl Macík, který je zakladatelem festivalu.

Další články