Fashion Glam Olomouc

LIDÉ ODVEDLE Výstava poutavě přibližuje život hendikepovaných

Výstava poutavě přibližuje život hendikepovaných

foto: VMO

12. 08. 2024 - 01:26

Olomouc – Jak se vypořádat s nástrahami běžného života, které často dělají problémy i zdravým jedincům, přibližuje unikátní interaktivní výstava Lidé odvedle s podtitulem Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Na sedmi stanovištích ve Vlastivědném muzeu v Olomouci mohou děti i dospělí nahlédnout do reálného života lidí, kteří se vyrovnávají s různými zdravotními omezeními.

„Vyzkoušíte si český znakový jazykchůzi s bílými holemi nebo jízdu na handbiku. V expozici nechybí ani model autobusu nebo temný tunel znesnadňující orientaci.  „Pro návštěvníky to je zážitek, který si mohou zapamatovat po celý svůj život a díky tomu třeba lépe pomoci zdravotně postiženému člověku v běžném životě. Empatie a vnímání druhého hrají v této komunikaci velmi důležitou roli,“ popsala cíl výstavy manažerka projektu Lidé odvedle Vladimíra Tvrdková.

Výstava je otevřena až do ledna příštího roku nejen široké veřejnosti, ale také žákům základních a středních škol. Právě proto prezentuje život lidí s postižením interaktivní formou. “Toto neobvyklé pojetí oceňují jak samotní žáci, tak i jejich učitelé, kteří navíc mají k dispozici pracovní listy a metodické pokyny pro práci s výstavou k užití ve svých vyučovacích hodinách,” doplnila organizátorka. 

Aktivity využijí také vysokoškolští studenti při přípravě na budoucí povoláníPedagogická fakulta olomoucké univerzity totiž tento projekt využije pro výuku nastupujících ročníků. “Z praxe velmi dobře víme, jak je důležitá podpora a porozumění majoritní společnosti. A jak jinak lépe přiblížit lidem úskalí a vše, co život s postižením přináší, než právě prostřednictvím této výstavy,“ řekl profesor Jan Michalík, proděkan PdF UP. 

Na ztvárnění výstavy se podíleli přední specialisté na pomoc hendikepovaným lidem. Celou expozici bezplatně zapůjčuje a instaluje Nadace Sirius, která se již šestnáct let systematicky věnuje problematice ohrožených a znevýhodněných dětí. „S projekty tohoto typu máme zkušenosti od roku 2013 a vždy se setkaly s velkým zájmem návštěvníků i učitelů,“ sdělila Dana Lipová, ředitelka Nadace Sirius. Výstava se již objevila v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli, Brně a Mělníku. 

Další články