Zde může být vaše reklama.

Komentář: Hledá se tajemník prostějovského Magistrátu. Chce někdo řídit „excelentní“ úřad?

Komentář: Hledá se tajemník prostějovského Magistrátu. Chce někdo řídit „excelentní“ úřad?

06. 10. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Post v čele prostějovského magistrátu, který na jaře opustil „úředník z večírků“ a výstrojní náčelník Lubomír Baláš, zůstává neobsazen. Vítězka výběrového řízení pozici nakonec sama odmítla. Změní se situace po novém konkurzu?

Udělejme si malou rekapitulaci, jak to vlastně s tajemnickým postem v Prostějově bylo. Dlouhá léta jej vykonával Lubomír Baláš, bývalý výstrojní náčelník, komunista, který chtěl za normalizace tvrdě potírat náboženství „pro jeho nebezpečnost i v současné době“. Baláš byl postrachem úředníků – nepohodlné vyhazoval, vyvíjel nátlak, vyčítal jim, když se ozvali, okrádal je na platech chybným určením platových tříd.

Veřejnost ale o jeho vládnutí nad úřadem informace neměla – Baláš nebyl nijak známý, výrazný, téměř se o něm nemluvilo a mimo radnici nebyl známý.

O jeho aférách se začalo psát až na konci roku 2016 a byl to právě Hanácký Večerník, který upozornil na většinu kontroverzní s jeho osobou. Psali jsme o Balášově vedlejšáku v městských Vodovodech a kanalizacích, kde si přišel na statisíce, aniž by se vědělo za co. Jako první jsme otevřeli i téma platových tříd prostějovských úředníků, kteří přicházeli každý měsíc o část výplaty v důsledku Balášova chybného rozhodnutí. Informovali jsme o přestupkovém řízení, kde Baláš byl pravomocně uznán vinným z přestupku Krajským úřadem Olomouckého kraje, tedy institucí, kterou začal krátce poté řídit. Ale nepředbíhejme.

Publikovali jsme i fotografie z jeho alkoholového dýchánku přímo v kanceláři prostějovské radnice, za což si vydavatel Hanáckého Večerníku vysloužil dvě žaloby a spolu s autorem textu i trestní oznámení.

Uzrála doba pro Balášovo povýšení

Zkrátka o funkci tajemníka Magistrátu města Prostějova a osobě jeho vykonavatele se v posledním roce psalo víc než dost. A možná by vzrůstající tlak časem v Balášovu rezignaci vyústil. V rozhovoru pro proradniční periodikum si postěžoval, že přemýšlel už nějaký čas „zda neuzrála doba na změnu mého působení“.

A doba uzrála. Na jaře se na kraji za podivných okolností vyměnil hejtman, do čela kraje se postavil někdejší starosta Výšovic a jinak také poslanec za Babišovo hnutí ANO 2011 Ladislav Okleštěk. Týden po jeho zvolení rezignovala na post ředitelky Krajského úřadu Olomouckého kraje Lucie Štěpánková, která ve funkci vydržela možná i tři roky. Štěpánková byla blízká bývalému hejtmanovi Rozbořilovi a to se Oklešťkovi tak úplně nehodilo.

Na post ředitele Krajského úřadu bylo vypsáno výběrové řízení a mezi 15 uchazeči (to číslo bude ještě v kontextu dalších událostí velmi podstatné) uspěl neúspěšný tajemník prostějovského Magistrátu Lubomír Baláš. Krajská reprezentace ANO, ČSSD a ODS, která Baláše do funkce dosadila, dala jasně najevo, že chce paralyzovat jinak funkční Krajský úřad. Jak se jí to daří, ukáže až čas, nicméně už v současnosti jsou podezření z „balášizace“ části úřadu poměrně značná.

Tři uchazeči, vítězka si to rozmyslela

Baláš skončil a bylo vypsáno nové výběrové řízení na jeho prostějovský post. V tom by nebylo nic tak pozoruhodného, kdyby se do něj nepřihlásili 3 lidé. Nic jiného tolik nesvědčí o kondici prostějovské radnice jako tento číselný údaj, třeba ve srovnání s počtem zájemců o ředitelování na kraji. Ano, je tam víc peněz, funkce je významnější, ale stejně: tak zásadní rozdíl není tak samo sebou.

Za normálních okolností by si na post dělala ambice řada současných vedoucích odborů a šéfů magistrátu. Jenže ten nemá rád toho a ten zas jiného – tedy vzhledem k nelibosti u jednotlivých členů vedení města to někteří raději vzdali.

Pokud by byla běžná situace, do konkurzu by se hrnuli úředníci z Olomouce, Přerova či kraje (a to nemluvě o dalších institucích veřejné správy jako je Úřad práce, Katastrální úřad, inspektoráty). Jenže ani k tomu nedošlo. Ne. Tři přihlášení. Kdo? Radnice uchazeče tajila, v duchu principů netransparentnosti náčelníka Baláše.

reklama poutak

Něco je špatně. Nejvyšší čas si to přiznat

Přibližně v ten moment, kdy byl nejvyšší čas, aby si členové vedení Prostějova přiznali, že je asi něco špatně, se ukázalo, že je ještě hůř.

Vítězkou výběrového řízení se totiž stala, podle očekávání, dosavadní vedoucí Odboru kanceláře tajemníka Magistrátu Jana Orságová. Jenže ta funkci nepřijala. Důvod? Oficiální vysvětlení je, že se nepohodla s primátorkou, jak úřad vést a dohodly se, že raději zůstane na své stávající pozici. Jak daleko je tento výklad realitě, je vcelku irelevantní – zarážející je, že šéfovat Magistrátu, který se jinak hrdě označuje jako excelentní úřad, nechce ani žena, která o post původně stála a podle hodnocení komise byla nejlepší uchazečkou.

Primátorka posléze vysvětlila, že nízký zájem o výběrové řízení byl způsobený letními prázdninami a že po jejich skončení bude řízení vyhlášeno znovu. K tomu došlo a počátkem října skončil čas pro podávání přihlášek. A stav nyní? Podle oficiálního sdělení Magistrátu se do nového konkurzu přihlásilo 8 lidí. Nic však nenasvědčuje tomu, že by město hodlalo změnit svůj dosavadní netransparentní přístup a zveřejnilo jména uchazečů. Takže číslo osmi uchazečů si nelze nijak ověřit.

Najde se mezi nimi někdo, kdo bude chtít Magistrát opravdu řídit?

 

Jakub Čech

Další články