Zde může být vaše reklama.

Komentář: Mačákovi voliči věřit nebudou. Ani když vydá nové básně

Komentář: Mačákovi voliči věřit nebudou. Ani když vydá nové básně

07. 01. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Zvenčí to vypadá, že neúspěšný bývalý prostějovský politik Alois Mačák chystá návrat. Miláček sociálně demokratických babiček pravidelně dává rozhovory spřáteleným médiím o tom, jak všechny dary byly křišťálově čisté. Proslýchá se, že prostějovská ČSSD počítá s jeho kandidaturou v příštích volbách.

Když v září 2015 vyšlo najevo, že sociálně demokratičtí politici Alois Mačák a Miroslav Pišťák brali od soukromých firem statisícové dary, vypadalo to, že oba už jsou odepsaní a Mačák je smířen se svým koncem v politice. Za rychlou rezignací dvou nejvýznamnějších prostějovských sociálních demokratů stál podle všeho požadavek předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který si tehdy mohl dovolit čistit stranu od podobných struktur. Za uvedenými politiky navíc evidentně nestál vlivný zákulisní hráč uvnitř ČSSD, takže to příliš složité neměl. Zda by se něco podobného povedlo i nyní, nelze predikovat – vedení strany je před blížícím se sjezdem poměrně nervózní a předsedovi strany by zřejmě takové aféra nestála za to riskovat hlasy delegátů na jednání. Mačákův odchod žádal také „pan čistý“ – tehdejší hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. „Politik by se měl ke svým problémům postavit čelem,“ hřímal Rozbořil pár týdnů předtím, co odmítl rezignovat po obvinění v kauze Vidkun.

O Mačáka se po odchodu z funkcí postarala právě společnost DT-vyhýbkárna, která mu před léty posílala statisíce a v jejímž čele stál prostějovský radní Bedřich Grulich. Právě v pražské kanceláři začal Mačák pracovat a při své práci možná využívá zkušenosti a kontakty z politiky – například při lobbingu na pražských ministerstvech.

O jeho návrat do krajských struktur se pokoušeli sociální demokraté z prostějovského okresu, když jej nominovali na krajskou kandidátku. Vysvětlit se to ale dá i jejich naprosto mizernou personální situací, každopádně kandidatura Mačáka v loňských krajských volbách na vyšších místech tvrdě narazila.

Mačák se však evidentně rozhodl začít pracovat na zlepšení svého mediálního obrazu a vybraným novinářům dává rozhovory, v nichž jinému novináři hrozí žalobou – právě tomu, který případ darů v celostátním periodiku otevřel. Z rozhovorů tak přímo číší uražená ješitnost, která vystřídala totální neschopnost, když v rozhovoru řekl, že „Jsou lidé, kteří TO nosí v igelitových taškách, my to dáme do majetkových přiznání…“ Nechtěně se tak prořekl, že se o dary tak úplně nejednalo a nahlodal další úvahy o tom, že darované peníze měly charakter úplatku. Srozumitelně ani nepůsobilo, že Mačák celou dobu zdůrazňoval, že nic špatného neudělal, a přitom podal rezignaci.

Mačák stále říká, že nevylučuje návrat do politiky. Má to svou logiku – prostějovská primátorka Alena Rašková nepůsobí zrovna dojmem, že by v čele města chtěla působit i po příštích komunálních volbách a místní sociálním demokratům zoufale chybí  výrazný lídr, který by je mohl do voleb vést. Mačák se jim tedy může hodit, navíc v komunální kandidatuře mu nebude tolik bránit centrála ČSSD. Veřejně známé ani není, zda bude obhajovat mandát senátorka za ČSSD Božena Sekaninová, takže i za ni možná budou členové sociální demokracie hledat náhradu.

Návrat tak nekvalitního politika, jakým Mačák jistě byl, by bylo velkým selháním Prostějovanů. Nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by mu po darové aféře kdokoliv z voličů věřil. Ani když v rámci kampaně vydá novou básnickou sbírku.

Jakub Čech

Další články