Zde může být vaše reklama.

Komentář: Snaha Baláše dostat fotky „z večírků“ před soud lze pochopit jen těžko

Komentář: Snaha Baláše dostat fotky „z večírků“ před soud lze pochopit jen těžko

13. 08. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Skupina tří úředníků v čele se současným ředitelem Krajského úřadu Lubomírem Balášem žaluje Hanácký Večerník kvůli fotkám z alkoholového dýchánku. Proč to dělají?

Normální člověk, tím spíše vysoce postavený úředník na magistrátě, by se v případě zveřejnění svých fotografií z alkoholového dýchánku přímo v prostorách kanceláře, propadl studem. Ne tak současný ředitel Krajského úřadu Lubomír Baláš, vedoucí živnostenského úřadu v Prostějově Antonie Orálková a šéf finančního odboru prostějovského magistrátu Radim Carda, jejichž fotografie Hanácký Večerník publikoval letos v březnu. Ti jsou suverénní.

Rozhodli se zásobovat různé instituce svými absurdními podáními. Jednu žalobu na Krajský soud do Ostravy (tu podalo Statutární město Prostějov, abychom byli zcela přesní), jednu do Olomouce a trestní oznámení do Prostějova.

luneta banner

Namítají publikovaný čas v článku – tvrdí, že se nejednalo o pracovní dobu, nýbrž o Silvestr. A že takových Silvestrů bylo víc. Bývalý tajemník Magistrátu města Prostějova Lubomír Baláš k tomu dokonce na webu města napsal toto: „Pokud si Hanácký Večerník založí své stránky na zveřejňování fotek ze soukromí úředníků, které vydává vědomě za fotky z jejich pracovní doby, může mít tedy fotografického materiálu na několik týdnů nebo měsíců.“

Sebejistota Baláše dovede překvapit pokaždé – zveřejní se jeho fotky, jak pil alkohol na pracovišti a on vydá stanovisko, že tak činí běžně a že takových fotek existuje spousta. Místo aby doufal, že se na věc brzy zapomene (a přiznejme si, po pár měsících by se zřejmě zapomnělo, to je úděl novin), je ochoten se soudit o čas popíjení alkoholu. Baláš má dobré důvody o čase mluvit – snaží se posunout veřejnou debatu jiným směrem. Místo aby se řešilo, že pil na pracovišti, což zákoník práce jasně zakazuje v libovolný čas, on se bude právě o tento údaj hádat. Pomiňme teď skutečnost, kdy byla fotografie vyfocena a že u některých osob na radnici je požívání alkoholu docela běžné i v pracovní době.

Absurdita celé věci je vidět i na formulaci podání. Jak správně poznamenala zastupitelka Hana Naiclerová, trojice úředníků v argumentaci vlastně zastoupila roli soudců. „Funkce, které vykonáváme, jsou odpovědnými pozicemi, a veřejnost oprávněně očekává, že na těchto místech budou lidé nejen odborně způsobilí, ale i adekvátně vystupující,“ napsali úředníci do trestního oznámení, když zřejmě na tomto chtěli dokázat, že se jich naše tvrzení dotkla. Jenže toto vyjádření může působit opačně – podle Ústavního soudu musí osoby veřejně činné snést vyšší míru kritiky.

Přesto se nejde ubránit dojmu, že žaloby nebyly nápadem trojice úředníků – aktérů publikovaných fotografií. Těžko lze pochopit, že by oni chtěli, abychom znovu sdíleli onu fotografii, aby se opět o jejich aféře mluvilo.

Ale na prostějovské radnici lze těžko pochopit víc věcí.

 

Jakub Čech

SOUVISEJÍCÍ

„Úředníci z večírků" se brání. Baláš, Orálková a Carda podali trestní oznámení na Hanácký Večerník

Proslavil se kouřením na pracovišti. Nyní zakázal podřízeným kouření...

Video uvnitř: Lahve, kam se podíváš - další snímky z prostějovské radnice!

Kouření na prostějovské radnici? Zakázáno, ale bez sankce

Vedoucí prostějovského stavebního úřadu měl skříň plnou tvrdého alkoholu. Máme foto

Tajemník Baláš přiznal alkohol na pracovišti. Bylo to na Silvestra, tvrdí

Jak se kalí na prostějovské radnici: slivovice už v sedm ráno

Další články