Zde může být vaše reklama.

Ze zákulisí prostějovské politiky: proč není Ivana Copková radní?

Ze zákulisí prostějovské politiky: proč není Ivana Copková radní?

12. 06. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Daňová aféra a následná rezignace prostějovského komunistického radního Josefa Augustina vyvolala uvnitř radniční koalice politickou krizi. Proč KSČM přišla o post v radě a s kým se jednalo o novém složení Rady města? O čem se mluví v kuloárech prostějovské komunální politiky?

Psal se 24. říjen 2016, když Mladá fronta DNES upozornila na to, že prostějovský radní, advokát a někdejší místopředseda národního výboru, komunista Josef Augustin, byl znovu obviněn Policií kvůli nepodávání daňových přiznání. „Myslím si, že platí presumpce neviny, a pokud trestní stíhání nebude ukončeno, zatím bych to neřešila,“ vyjádřila se tehdy prostějovská primátorka Alena Rašková (ČSSD) k Augustinovu deliktu. Za podobný byl přitom už před lety odsouzen.

Jiný názor než Rašková zaujal její náměstek Jiří Pospíšil z hnutí Pévéčko. „Podrobnosti zatím neznám a trestní stíhání je pro mě částečně novina. Vyčkám, až budu mít relevantní informace, a pak je to otázka pro celou koalici, jak se k tomu postavíme,“ řekl tehdy Pospíšil.

O dva dny později, 26. října o problémech Augustina jednala Rada města. Radní deseti hlasy z jedenácti odvolali Augustina z komisí a ze školské rady ZŠ Melantrichova, zbavili jej práva oddávat novomanžele a doporučili zastupitelům jej odvolat z rady města, načež Augustin z tohoto postu odstoupil sám.

Je zjevné, že ten, kdo tehdy hýbal děním, nebyla primátorka Alena Rašková, ale Jiří Pospíšil. Rašková by Augustinovu aféru zřejmě nijak neřešila, ale Pospíšil, politicky protřelejší, neměl důvod si s někým jako je Augustin špinit ruce.

Jenže ta zásadnější část politické krize vypukla až poté – při debatách kdo Augustina nahradí.

Z logických důvodů (a možná i podle koaliční smlouvy, která je veřejnosti utajena) by místo po Augustinovi měl zaujmout nominant jeho partaje – Komunistické strany Čech a Moravy. Komunisté mají v zastupitelstvu kromě dosavadní trojice radních Josef Augustin, Václav Šmíd a Jaroslav Šlambor ještě vychovatelku Ivanu Copkovou.

Její zvolení do rady se ale ukázalo být větším problémem než by leckdo čekal. S Copkovou totiž měl zásadní problém právě Pospíšil, a tím pádem i celé hnutí Pévéčko. Copková se v minulém období proti koalici v některých tématech vymezovala a v radničních kuloárech je známá jako člověk, který o problémech města mluví velice otevřeně. Otevřeněji, než by se významnému hráči prostějovské politiky Pospíšilovi líbilo.

Podle některých zdrojů se Pospíšil snažil do zbývající funkce radního dosadit svého zastupitele, ředitele základní školy Železného – Jana Krchňavého. Jenže tím by Pévéčko, které ve volbách 2014 získalo 11 %, dostalo dalšího radního k dvěma náměstkům, což by příliš neodpovídalo volebnímu výsledku a reálné podpoře hnutí mezi občany.

Sociální demokraté poté začali uvažovat o tom, že komunisty v radě nahradí lidovci a ODS. Jednak by se tím zbavili kritiky poukazující na minulost jedné z koaličních stran a pak by se jednoznačně odstřihli od Josefa Augustina a jeho problémů s placením daní. ODS navíc už po volbách prohlašovala, že podpoří vznik takové vlády nad městem, která bude bez účasti komunistů. Neformální debaty v politických kuloárech začaly – jenže lidovci si dali dva požadavky – úplný zákaz hracích automatů a změna postoje v kauze Manthellan směrem k zachování společenského sálu v centru města. To bylo pro sociální demokraty nepřijatelné.

ODS by v radě zřejmě ráda viděla primátorka Rašková – s někdejší předsedkyní kulturní komise Miladou Sokolovou udržuje dobré vztahy a Blumenstein by byl určitou protiváhou Pospíšilovi, což by se Raškové hodilo.

A právě proto jakoukoliv spolupráci s ODS Pospíšil jednoznačně zavrhl. Roli samozřejmě hrály zejména osobní animozity mezi Pospíšilem a na straně druhé zejména Tomášem Blumensteinem a Petrem Sokolem, kteří v posledních letech v ODS udržují moc. Ironický na celém sporu je fakt, že ještě před pár lety byli zmínění straničtí kolegové a velcí spojenci…

Paradoxem celé situace je, že nejvíce z ní dokázali vytěžit sociální demokraté. Kdyby Pévéčko neblokovalo Ivanu Copkovou, zřejmě by byla radní. Kdyby nebránilo vstupu ODS do koalice, možná by k němu došlo a komunisté by ve vedení města skončili.

Post radní nakonec ale připadl sociální demokratce Janě Halvadžievové, která je činná také v kontroverzním Vlasteneckém sdružení antifašistů, které vzývá Putina a pořádá besedy s Nelou Liskovou, ženou, která se tituluje jako honorární konzulka Doněcké lidové republiky.  Halvadžeivová po zvolení řekla, že v Radě města chce hlavně být především oporou paní primátorce. Jestli se jí to daří, těžko říct. Naše zdroje hovoří o tom, že se primátorky v řadě sporů s koaličními partnery, respektive hnutím Pévéčko, nezastane, stejně jako další sociální demokraté.

reklama poutak

Že komunisté ztratili post v radě a sociální demokraté tam získali ještě pevnější většinu sedmi členů z jedenácti, ale jejich představitelům nevadí. „KSČM vyznává politický realismus, který mimo jiné zahrnuje schopnost shodného jednání. Výsledkem našeho přístupu k řešení problému člena rady byla nabídka koaličním partnerům k obsazení volného místa. Ostatní bylo věcí rady a zastupitelstva. Co se týče paní Copkové, to, že nebyla do rady navržena, je výhradně naší vnitřní záležitostí.  Rozhodně to ale nemá co dělat s jejími lidskými a politickými kvalitami. Je zkušenou, angažovanou komunální političkou,“ odpověděl na náš dotaz předseda okresního výboru strany Ludvík Šulda.

 

Jakub Čech

Další články