Olomouc při povodni: Kde to fungovalo a kde byla slabá místa ochrany?
Jan Langr je vedoucím odboru ochrany olomouckého magistrátu a je také tajemníkem městské povodňové…
01. 02. 2024 - 09:52
Zapojili jste se do akce suchý únor? Dáváte si do posledního dne tohoto měsíce dobrovolný alkoholový půst? Většina odborníků se shoduje, že ozdravná kůra bez nejoblíbenější tuzemské drogy může pomoci tělu i duši, bez dalšího pokračování má však jen poloviční smysl. Kdybyste se neměli o koho opřít, již řadu let existují webovky suchejunor.cz, kde vás na dálku podrží a dokonce nabídnou zábavný program. Můžete tak abstinovat společně s dalším necelým milionem Čechů.
Podle souhrnné zprávy o závislostech v ČR, kterou každoročně vydává Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, je Česká republika čtvrtou zemí s nejvyšší mírou spotřeby alkoholických nápojů na osobu a rok na světě. Denně pije alkohol téměř 10 % dospělé populace a podíl denních konzumentů je dlouhodobě stabilní. Časté pití nadměrných dávek alkoholu uvádí 12 % populace. Až 1,7 milionu dospělých se přitom nachází v kategorii rizikového pití alkoholu, v tom 800-900 tis. osob spadá do kategorie škodlivého pití.
A jak jsme na tom doma v Olomouci? „Klinika psychiatrie ve Fakultní nemocnici Olomouc v důsledku nadměrného pití alkoholu přijme ročně zhruba 350 pacientů k hospitalizaci z důvodů abstinenčních příznaků při závislosti na alkoholu nebo deliria po dlouhodobém užívání. Část pacientů tvoří také lidé s alkoholovou demencí. V adiktologické ambulanci je registrováno přes 3 tisíce klientů s problémy se zneužíváním nebo závislostí,“ řekla Hanáckému večerníku přednostka kliniky Klára Látalová.
Ročně zemře v zemi v souvislosti s konzumací alkoholu 6 -7 tisíc osob, z toho 2 tisíce úmrtí je přímo přiřaditelných alkoholu. Jedná se především o úmrtí na alkoholové onemocnění jater. „Játra jsou přitom orgánem schopným relativně rychlé regenerace, laboratorní výsledky jaterních testů dokládají, že alkoholová abstinence dokáže zlepšit hodnoty jaterních enzymů,“ upozorňuje Adam Fojtík z laboratoře biochemie společnosti Agel. Pro všechny, kteří se rozhodli zúčastnit suchého února a chtějí si ověřit, zda abstinence přispěla ke zdraví jejich jater, připravil Agel balíček preventivních vyšetření „Zdravá játra“, který je možné objednat online na adrese: https://vysetreni.agel.cz/zdrava-jatra/.
Možná si kladete otázku, zda měsíční abstinence bez další návaznosti vůbec k něčemu je. Pokazit se tím nic nedá: podle odborníků budete mít lepší spánek, čistou hlavu, víc energie a shodíte nějaké kilo a zlepšíte si celkový stav organismu. Přednostka psychiatrické kliniky Látalová je však po mnohaletých zkušenostech k akci suchý únor skeptická: „Osobám, které nejsou závislé na alkoholu, nepřinese nic, kromě pocitu, že to vydrželi. Lidé závislí na alkoholu ho nedodrží z podstaty problematiky závislosti. Snad je to dobře myšlená osvěta, která se ale míjí účinkem.“
Jan Langr je vedoucím odboru ochrany olomouckého magistrátu a je také tajemníkem městské povodňové…
Teprve nyní do Olomouce přichází skutečná povodeň, kterou by ale město mělo zvládnout. Po náročné…
Basketbalový klub BK Olomoucko prošel během letní pauzy mnoha změnami. Některé z nich, jako…
Není profesionální historik, ale přesto je velkým specialistou na vyprávění o staré Olomouci. Jeho…
Již dvacet let obohacuje olomouckou kulturní scénu nezávislé Divadlo Tramtarie. O tom, jak se…
Obnovená Pekařovská pouť je velkým lákadlem. Jedná se totiž určitě o nejzajímavější venkovskou…