Zde může být vaše reklama.

TURISTÉ SE VRÁTILI Za červenec bylo v infocentru přes 10 tisíc návštěvníků!

Za červenec bylo v infocentru přes 10 tisíc návštěvníků!
Turisté v Olomouci

foto: Archiv HV

24. 08. 2023 - 12:06

Jak se v Olomouci vyvíjí letošní turistická sezóna? Celkové počty turistů se sice zveřejňují až po sezóně, ale jelikož jsme už v její druhé polovině, je tu prostor na zhodnocení zkušeností, včetně reakcí návštěvníků na novinky probíhající sezóny. Zeptali jsme se vedoucí Informačního centra Olomouc Jitky Lučanové. Bude tahle sezóna konečně náplastí na ztráty z covidových let? 

Jak vnímáte z hlediska vytíženosti informačního centra probíhající sezónu?

Očekávali jsme, že se letošní sezóna bude pomalu navracet do období před rokem 2019 a mohu konstatovat, že tomu tak opravdu je. Návštěvnost Informačního centra Olomouc za měsíc červenec překročila počet 10 tisíc návštěvníků. Počty návštěvníků měříme sčítacím čidlem přímo ve vchodu do infocentra. Počasí v červenci nebylo pro městskou turistiku moc příznivé, ale i přes to jezdili lidé do Olomouce za poznáním a objevováním toho, co naše město nabízí.

A co je vlastně to, co lidi do Olomouce přitahuje?

Můžeme říct, že to nejsou jen slavné památky, které do Olomouce táhnou. Je tady i řada kulturních a sportovních akcí, zaznamenáváme také nárůst cykloturistů, kteří přijíždějí do celého našeho regionu a Olomouc je pak jedním z míst, které navštíví. Zajímavé jsou pro ně i různé drobné novinky, jako třeba ukovaný olomoucký loket, tedy historická délková míra, která je od letošního roku umístěná přímo na budově radnice.

Mají lidé zájem o nové komentované prohlídky, například o projekt vinných a právovárečných domů?

Než se nějaké aktivita rozšíří a zaujme návštěvníky, trvá to alespoň dvě sezóny. Můžeme to vidět na prohlídkách Za branami města. Tuto trasu jsme začali nabízet v roce 2021, ještě v době covidu, kdy byly omezené počty osob na prohlídkách, jako alternativu ke klasickým prohlídkám po centru města pod názvem Olomouc v kostce. Zpočátku lidé nevěděli, o co se jedna, dnes máme každý pátek, kdy se prohlídky konají téměř plné počty. Takhle to je i s novým okruhem Po vinných a právovárečných stezkách. Pár zájemců se najde, ale na vyhodnocení nabídky je ještě čas. Naopak už nyní máme jasně potvrzeno, že prohlídky tribuny Androva stadionu jsou cestou správným směrem a jsme rádi, že můžeme s klubem SK Sigma Olomouc spolupracovat.

Když bych chtěl jít na komentovanou prohlídku, musím si koupit vstupenku u vás v infocentru?

To je jedna možnost. K rozšíření zájmu a informací o našich nabídkách určitě přispívá i to, že jsme šli s rezervacemi do on-line prostoru a na našich stránkách www.vstupenky.olomouc.eu si každý zájemce může prohlédnou nabídku a zároveň udělat rezervaci.

Zaznamenali jste nějaké vyloženě pozitivní ohlasy na cokoliv v nabídce Olomouce, nebo naopak vyloženě kritické hlasy?

Moji kolegové s některými návštěvníky tráví v infocentru téměř celý den, to znamená, že ráno návštěvník přijde a optá se, co v Olomouci může vidět, pak přijde znovu, kam může jít na kávu, oběd a podobně, a často se stává, že přijde v ten stejný den ještě jednou, koupí si suvenýr, nebo se zeptá ještě na nějaké doplňující informace. Takový návštěvník sice třeba nic neříká, ale víme, že je spokojený. Pak jsou samozřejmě tací, kterým prostě „nevyšel den“ a je špatně úplně všechno. Nehodí se mu časy prohlídek, měl problém s parkováním, ujela mu tramvaj, personál se mu nezdál být dostatečně vstřícný a je tu problém. Od cyklistů na elektrokolech i normálních kolech často slýcháme poznámku, že je škoda, že tu nemáme elektronabíječku nebo úschovnu zavazadel.

Michal Folta

Další články