Zde může být vaše reklama.

ZABRÁNILI KATASTROFĚ Statečné zachránce cestujících ocenil hejtman i šéf hasičů

Statečné zachránce cestujících ocenil hejtman i šéf hasičů

foto: HZS Olomouckého kraje

29. 11. 2023 - 16:28

Dva muže, kteří sehráli klíčovou roli při záchraně cestujících z hořícího vlaku v Olomouci, ocenil hejtman Josef Suchánek a šéf krajských hasičů Karel Kolářík. Bez jejich pomoci by událost měla mnohem vážnější následky. Za duchapřítomnost, statečnost a obětavost obdrželi v úterý vlakvedoucí Roman Juřena a Lukáš Dudík medaile za mimořádně záslužný čin.

Vagón s pasažéry zachvátil 17. října v Divišově ulici požár poté, co na přejezdu do soupravy vrazil kamion. Kvůli proražené nádrži jednoho z vozidel začal nákladní automobil, vlak i osobní vozidlo, které čekalo na přejezdu, okamžitě hořet a plameny se velmi rychle šířily. Oba zachránci neváhali, a i když situace byla velmi dramatická, pasažérům s nasazením života pomohli ven do bezpečí.

Krajský ředitel s hejtmanem ocenili především to, že oba muži zachovali chladnou hlavu, situace se nezalekli a lidem uvnitř hořícího vlaku pomohli. „Reakce obou zachránců považuji za vzorové. V dnešní době je potřeba toto statečné chování ocenit a upozornit na něj. Bez pomoci obou mužů by mohla mít tato událost tragické následky,“ řekl ředitel hasičů.

Prvním oceněným je vlakvedoucí Karel Juřena, který po střetu na přejezdu upadl a praštil se do hlavy. Naštěstí se rychle vzpamatoval a když viděl šlehající plameny a první vagon plnící se dýmem, uvědomil si, že musí pasažéry dostat před zamčené dveře do druhého vozu. I když se mu spojovací dveře nepodařilo odemknout, částečně je vypáčil a úzkým průchodem dostal cestující do bezpečnějšího druhého vagonu. „Ani nevím, kolik jich bylo, ale všichni byli natlačení u dveří a čekali tam, až jim z hořícího vozu někdo pomůže. Vagón už byl plný černého dýmu, nebylo skoro nic vidět, špatně se dýchalo,“ líčil drama na přejezdu Juřena. Podle hasičů všem jednoznačně zachránil život.

Nedaleko přejezdu dlouhá léta funguje autoservis, v němž pracuje Lukáš Dudík. „Slyšel jsem strašnou ránu, vyběhl ven a viděl jsem, že hoří vlak a kamion. Uvnitř byli lidé, ale nemohli ven,“ říká mladý muž. Dlouhé minuty bojoval se zaseknutými dveřmi, aby pomohl uvězněným cestujícím. Nakonec se mu podařilo otevřít jedno křídlo a spolu s kolemjdoucími pomohl zachráněné odvést dál od hořící soupravy.

Ze záběrů průmyslové kamery vyplývá, že šofér náklaďáku vjel na přejezd těsně před tím, než se tam objevil vlak. Strojvedoucí tak neměl žádný čas na situaci reagovat. Okamžitě po střetu vypukl požár, protože motorový vůz trefil nádrže s naftou. „Obviněný se jakožto řidič nákladního vozidla Scania s návěsem, jedoucí od Hodolan k Pavlovické ulici, pravděpodobně plně nevěnoval řízení a na železniční přejezd měl vjet na červenou,“ informovala tehdy policejní mluvčí Petra Vaňharová. Muži hrozí až osmiletý trest vězení, stíhán je na svobodě. Nehoda přerušila na více než měsíc tramvajovou dopravu do Pavloviček.

 

Další články