Zde může být vaše reklama.

Olomoucká charita přes zimu opět rozšiřuje své služby

Olomoucká charita přes zimu opět rozšiřuje své služby

foto: Charita Olomouc

18. 12. 2021 - 13:28

Také během letošní zimy reaguje olomoucká charita na teploty pod nulou, tuhé mrazy a sníh. Pro lidi bez domova jsou tyto zimní měsíce nejkritičtějším obdobním roku, charita tak rozšiřuje možnosti, jak mohou přečkat zimu v teple a bezpečí.

Terénní pracovníci zajišťují v zimě častější kontroly vytipovaných lokalit a lidem bez domova nabízí pomoc,“ popisuje Dominik Vágai, který je koordinátorem terénní služby a nízkoprahového denního centra.

Pro zimní měsíce je zde otevřené noční centrum, kde mohou lidé bez domova přečkat krušnou noc v teple a s teplým čajem. Centrum bývá otevřené včetně víkendu mezi 19:00 a 7:00. Služba je poskytovaná zdarma.

Klienti mohou využít také dalších služeb, které nízkoprahové denní centrum poskytuje. „Máme otevřenou tzv. seďárnu, ve které mohou klienti strávit v teple jídelny celé dopoledne. Navíc jsme rozšířili také výdej jídla o sobotní výdej polévek,“ sděluje Vágai, podle něhož v zimních měsících klientů přibývá.

K dispozici je také noclehárna

Širší zázemí a vyšší komfort než noční centrun nabízí noclehárna, jejíž služby mohou lidé bez domova také využít. K dispozici mají lůžko, prostor pro přípravu stravy a sprcha.

Noclehárna pro ženy má kapacitu 10 lůžek, noclehárna pro muže pojme 18 lůžek, z toho máme k dispozici čtyři lůžka, která využíváme v případě nemoci klientů,“ doplňuje koordinátor nocleháren František Buka.

V prosinci ještě obložnost nocleháren bývá nižší, obvykle se zaplňuje v lednu a v únoru, kdy jsou větší mrazy,“ uvádí s tím, že noclehárna reaguje i na zhoršenou epidemiologickou situaci. Příchozí mají k dispozici na řadě míst dezinfekce, dezinfikovány jsou pravidelně také všechny povrchy. „Klientů se vždy ptáme, jak se cítí, sledujeme, zda nejeví příznaky onemocnění. Pokud jde o Covid-19, ale i jiné onemocnění, řešíme jej ve spolupráci s naší ordinací,“ doplňuje.

Další články