Zde může být vaše reklama.

Tradice na Boží hod? Máme je pro vás

Tradice na Boží hod? Máme je pro vás

foto: Pixabay

25. 12. 2021 - 08:00

Faktickým začátkem vánoc není 24. prosinec, ale až den poté, Boží hod. Jde o Den narození Páně. Zatímco pro nás je 25. prosinec dnem odpočinku, ve světě to funguje jinak. Náš čtyřiadvacátý prosinec, Štědrý den a Ježíšek, není v USA, ale například ani západní Evropě, nikterak důležitý.

Také s pětadvacátým prosincem se pojí celá řada různých tradic a zvyků. I ty se ale v průběhu let mění, podobně jako jídla podávaná ke štědrovečerní večeři. Dříve se například na Boží hod nechodilo ani po návštěvách a pokud někdo přece jen přišel, měl přinést koledu a popřát šťastné a veselé svátky narození Pána Krista.

To je v dnešní moderní době hodně odlišné, protože zatímco Štědrý den prožíváme v kruhu blízké rodiny, 25. prosinec slouží právě k návštěvám rodiny širší. A to je dobře, protože i díky tomu v dnešní době existují svátky, kdy můžeme jezdit za našimi příbuznými a přáteli.

Na Boží hod se tradičně jí pečená husa se zelím a knedlíkem. V případě potřeby se ale dá nahradit i jinými opeřenci, jako je kachna či krůta. Mezi tradiční zvyky patří i rodinná procházka do některého z blízkých kostelů. Dnes už lidé míří především za jesličkami, kdysi se ale v hojném počtu účastnili také božíhodové vánoční mše.

Další články