V podkroví bývalé hospody našli pracovníci nevybuchlý granát
Zaměstnanci při rekonstrukci budovy bývalé hospody v jedné z místních částí Lipníku nad Bečvou…
foto: archiv koalice Spolu
08. 09. 2022 - 09:08
Na kolech a koloběžkách jezdí stále více lidí. Ve městě typu Olomouce to jde dobře; nikam to není příliš daleko a mnohé ulice jsou už dnes pro cyklodopravu uzpůsobené. „Ještě pořád je ale v tomto směru co dělat, i proto vnímám cyklodopravu jako jednu z priorit našich plánů,“ říká Matouš Pelikán z koalice Spolu Olomouc.
„Většina z nás cyklistů nemá žádné extrémní nároky; chceme jezdit bezpečně, bez strachu z aut i bez nutnosti improvizovat při hledání optimální trasy z bodu A do bodu B,“ je přesvědčen Matouš Pelikán, který sám jezdí po městě téměř výhradně na kole. „Je to praktičtější než jezdit autem.“
Už v posledních letech se pro pohodovější ježdění na kolech v Olomouci leccos udělalo. Vzniklo celkem přes 13,5 kilometru různých cyklistických opatření na silnicích. „Dokončili jsme propojení Nemilan a Kožušan pro cyklisty a také podjezd a část Jantarové stezky u Ambulatoria. Začaly práce na cyklostezce podél Chválkovické ulice,“ říká Matouš Pelikán. Bezpečnost cyklistů zvýšilo zavedení omezené rychlosti 30 km/hod v obytných zónách a také úpravy dopravního režimu v některých ulicích na jednosměrný provoz. V městských parcích je nové značení, vznikají smíšené stezky pro chodce a cyklisty. „Spustili jsme pilotní projekt, díky kterému jsou po projednání u základních škol Nedvědova a Svatoplukova zřízena nová místa pro bezpečné odkládání kol a koloběžek. Navážeme na něj a zařídíme to tak pro všechny školy!“ zdůrazňuje Matouš Pelikán.
Koalice Spolu Olomouc ovšem ví, že ve městě je stále co vylepšovat. Vadí například dosud nepropojené cyklostezky, když některé zatím končí v poli, nebo vedou odnikud nikam. Problémem jsou zdlouhavá jednání o výkupech potřebných pozemků. „A také chceme mít kam naše kola bezpečně odkládat. Vadí mi, když infrastrukturu pro bezpečné parkování kol a koloběžek nemají školy a školky,“ doplňuje Matouš Pelikán.
„Podporu cyklodopravy beru jako své téma už několik let a na jejím významu se shodujeme se všemi kolegy, jízda na kole musí být bezpečná i pro ty nejzranitelnější z nás,“ vzkazuje Pelikán a představuje priority v této oblasti.
NAŠE VOLEBNÍ PRIORITY
VÍTE, ŽE…
Zaměstnanci při rekonstrukci budovy bývalé hospody v jedné z místních částí Lipníku nad Bečvou…
Že se olomoucké Vánoční trhy staly oblíbeným místem setkávání zejména u kelímku s voňavým punčem,…
Přerovští kriminalisté obvinili dva muže ve věku 24 a 39 let z nedovolené výroby a jiného nakládání…
Olomoučtí krajští kriminalisté objasnili okolnosti středeční vraždy v obci Mírov na Šumpersku.…
Olomoučtí kriminalisté zahájili tento týden trestní stíhání devětadvacetiletého muže, kterého…
Olomoucký kraj řeší během krátké doby hned dvě závažná násilná úmrtí. Policie v uplynulých dnech…