Lanýžové degustační menu

Bývalý kněz se prohlásil byzantským patriarchou. Arcibiskup Graubner varuje před Antonínem Dohnalem

Bývalý kněz se prohlásil byzantským patriarchou. Arcibiskup Graubner varuje před Antonínem Dohnalem

19. 01. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner dnes (19. ledna 2018) vydal prohlášení, ve kterém reaguje na nedávné aktivity tzv. Byzantského katolického patriarchátu – společenství odpadlého od katolické církve a sdruženého kolem bývalého kněze olomoucké arcidiecéze. Od jejich činnosti, mimo jiné i v souvislosti s blížícím se druhým kolem prezidentských voleb, se katolická církev distancuje.

V poslední době se na Olomoucku roztrhl pytel se samozvanými církvemi. Nejprve to byl v roce 2016 známý konopný excentrik Dušan Dvořák, který se snažil založit tzv. Konopnou církev, sám se prohlásil jejím veleknězem, a usiloval na ministerstvu kultury o zaregistrování tohoto uskupení, což ministerstvo neudělalo; Dvořák proto ministerstvo kultury zažaloval.

Nyní máme na Olomoucku podobný, ale významně vážnější případ: někdejší kněz katolické církve Antonín Dohnal se odhodlal založit Byzantský katolický patriarchát, a během poměrně krátké doby stačil nejen exkomunikovat tři poslední papeže, ale ještě navíc podporovat proruské separatisty na Ukrajině. Arcibiskup Jan Graubner dnes k celé záležitosti vydal obsáhlé vyjádření, které otiskujeme bez redakčního krácení.

Prohlášení Arcibiskupství olomouckého

Na stále opakované útoky a pomluvy ze strany Byzantského katolického patriarchátu už dlouho neodpovídáme, protože počítáme s tím, že rozumní čtenáři snadno odhalí jejich zmatenost. V tyto dny však dostáváme dotazy na veřejné dopisy této skupiny, které jsou šířeny dokonce i elektronickou poštou z obecních úřadů. Proto považujeme za nutné podat informaci o této skupině, kterou založil bývalý kněz naší arcidiecéze.

ThDr. Antonín Dohnal přijal řeholní jméno Eliáš, prohlásil se za biskupa a skupinou, kterou založil, se nechal svévolně prohlásit za patriarchu, čímž se dostal do církevních trestů. Sám pak vyhlásil exkomunikaci papeže Jana Pavla II. a později i papeže Benedikta XVI. a papeže Františka a také většiny katolických biskupů světa. Část tohoto společenství žije na Ukrajině a část v Česku, protože někteří byli z Ukrajiny vypovězeni pro podporování proruských separatistů. Ve svých prohlášeních odvážně hájí některé významné lidské i evangelní hodnoty důležité jak pro církev, tak pro lidstvo. Zároveň je spojují se svými zvláštními pohledy a nestydí se používat nedoložená tvrzení, dohady a pomluvy. Tak se snaží i nyní zasáhnout do předvolebního boje u nás pomlouváním prezidentského kandidáta prof. Drahoše.

V Česku nejsou registrovanou náboženskou společností, i když se o to opakovaně snažili. V poslední době sami sebe označují za sektáře. Jejich mnohé postoje nelze považovat za shodné s katolickou církví, ani za lidsky vyzrálé a rozumné. Katolická církev se od jejich aktivit distancuje.

+ Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský

neolstav tecnik web

Další články