Desítky odrůd růží připravují ve školce pro olomoucké rozárium
Víte, že růže se očkují? Právě tak vznikají nové růže pro olomoucké rozárium. Vedoucí rozária a…
foto: ZOO Olomouc
15. 10. 2019 - 15:00
Už sto milionů let křižují mořské želvy moře a oceány. V současné době najdeme na planetě sedm druhů těchto impozantních zvířat a všechny z nich patří k ohroženým druhům. Čtyři z nich dokonce patří mezi kriticky ohrožené. Za posledních 30 až 40 let klesly jejich počty takovým způsobem, že jim hrozí úplné vyhubení. A proto se do jejich záchrany zapopují i české zoologické zahrady, včetně té olomoucké!
Zabíjíme my, lidé
Především v oblasti Indického oceánu, ale i na dalších místech planety jsou mořské želvy nelegálně loveny pro maso, jejich krunýře jsou využívány pro zisk želvoviny, stávají se nechtěným úlovkem v rybářských sítích, jejich vajíčka lidé sbírají za účelem prodeje a konzumace. Želví snůšky jsou ohroženy rovněž stále intenzivnější zástavbou pobřežních oblastí a turistickým ruchem. Mořské želvy strádají taktéž konzumací plastového odpadu v oceánech, který mylně považují za svou potravu – medúzy.
Kdo želvy zachrání?
O záchranu těchto majestátních živočichů usiluje mezi jinými i mezinárodní nezisková organizace Turtle Foundation. Aktivity Turtle Foundation nyní podporují i některé české zoologické zahrady sdružené v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) – Zoo Hodonín, Zoo Liberec, Zoo Olomouc a Zoo Ostrava.
A jak je zachrání?
Cílem Turtle Foundation je zamezit vyhubení mořských želv. V současné době realizuje projekty ve dvou zemích – v Indonésii a na Kapverdách. V Indonésii, na odlehlém ostrově Sipora existuje pláž, kam připlouvají klást vejce největší současně žijící želvy – kožatky velké, které jsou velmi vzácné a patří ke kriticky ohroženým druhům. Na Kapverdách se vyskytuje třetí největší populace karety obecné na světě. V roce 2007 zde bylo pozabíjeno přes 1000 samic, které sem připluly naklást vejce. V souvislosti s masovým vybíjením želv vyslala organizace do těchto oblastí své členy a dobrovolníky, kteří ve spolupráci s místními komunitami střeží po celé hnízdní období pláže, aby se želvy mohly bezpečně rozmnožovat.
Víte, že růže se očkují? Právě tak vznikají nové růže pro olomoucké rozárium. Vedoucí rozária a…
Vedení dopravního podniku podepsalo v minulém týdnu smlouvu na nákup deseti autobusů, dorazit mají…
Druhá letošní výzva Fondu pomoci olomouckým dětem začala 1. července. Rodiny s nižšími příjmy mohou…
Zubří stádo v olomoucké zoo na Svatém Kopečku se rozrostlo hned o dvě mláďata. „Zatímco první se…
Olomoučtí radní schválili soubor změn parkovací politiky. Podle radních mají zpřehlednit systém…
Dlouhotrvající sucho a mimořádně nízké průtoky ve vodních tocích přiměly olomoucký vodoprávní…