Tři tisíce jeseterů oživí řeku Moravu
Tři tisíce mladých jeseterů malých dnes vypustili zástupci Světového fondu na ochranu přírody WWF…
foto: Olomouc.eu
28. 03. 2021 - 18:00
Malou útěchu v současné době, kdy se se svými žáky nemohou vídat jinak, než přes online platformy, přichystalo město Olomouc. To dnes, v den, na který připadá narození Jana Ámose Komenského a jde také o Den učitelů, předá bustu učitele národů, kterou zrestauroval Radomír Surma a bude umístěná ve vstupní hale ZŠ Komenium.
Busta učitele národů Jana Ámose Komenského, jehož narozeniny (28. 3. 1598) jsou i Dnem učitelů, patří Základní škole Komenium, v níž se už několik let odehrává velká část odborné práce akademického restaurátora a výtvarníka Radomíra Surmy. Poté, co zrekonstruoval místní freskový sál, tak dostal od ředitelky školy prosbou také za úkol zrestaurovat tuto bustu.
„Jedná se o odlitek velmi kvalitní sochařské práce, který byl ale hodně olámaný a podřený s nečitelnými nápisy s daty narození a úmrtí, s ulomeným nosem a dalšími škodami. Navíc byl natřený nevhodným zažloutlým špinavým latexem,“ říká Radomír Surma. Nakonec se rozhodl provést tuto práci bezplatně jako sponzorský dar škole.
„Nejprve jsem sochu očistil a oloupal a skalpelem dočistil hrubý latexový nátěr. Pak jsem sádrou domodeloval chybějící olámané artefakty modelace, což se nejvíce týkalo nosu, draperie a hřbetů knih na podstavci. Zregeneroval jsem i nečitelné nápisy na dolním štítku,“ popisuje restaurátor průběh práce. Následně ještě naimpregnoval změklou sádru pryskyřicí a opatřil ji patinací olejem, která imituje bronzový odlitek. „K bustě jsem ještě navrhl a napatinoval profilovaný sokl, který je v bílé mramorové leštěné polituře,“ dodává Radomír Surma.
Busta bude umístěna ve vstupní hale školy. „Původně jsme s panem restaurátorem plánovali, že busta bude po dokončení slavnostně odhalena, jenže vzhledem k okolnostem to zatím nejde,“ komentuje dokončení díla primátor Olomouce Miroslav Žbánek. „Každopádně bych chtěl alespoň takto na dálku nejen do ZŠ Komenium, ale všem olomouckým pedagogům popřát k jejich svátku a poděkovat jim za to, že svou práci zvládají i v těchto mimořádných podmínkách.“
Tři tisíce mladých jeseterů malých dnes vypustili zástupci Světového fondu na ochranu přírody WWF…
Olomouc je o krok blíže k výstavbě nové multifunkční haly. Projekt společnosti REDSTONE vstupuje do…
Mezinárodní výstava Flora Olomouc 2026 nabídne jedinečný jarní zážitek, který propojí květiny,…
Po dlouhé zimní pauze se postupně vrací voda do olomouckých kašen. Jako tradičně zahájila sezonu…
Olomoucká zoologická zahrada má nový přírůstek. Narodil se zde sameček velblouda dvouhrbého, který…
Je krásně, tak proč se nevydat na olomoucké Poděbrady? Po celou dobu svátků zde mají pro…