Obrana: Proč bychom o ní měli mluvit?
Když se řekne „obrana“, možná si představíte armádu nebo historické bitvy. Ale obrana není jen o…
22. 12. 2023 - 10:35
V rámci druhé výzvy projektu Technologická inkubace státní agentury CzechInvest se do tzv. preinkubace registrovalo celkem 521 startupů z celé ČR. Svou žádost pak potvrdilo 196 z nich a hodnotitelská komise nakonec doporučila podpořit 55 projektů celkovou částkou 135mil. Kč. To je průměrně téměř 2,5mil. na projekt! Co už ale tak pozitivní není, je fakt, že pouze jeden z vybraných projektů je z našeho, Olomouckého kraje.
V regionálních startupových soutěžích typu Souboj startupů (Startup Klub.cz z.s.) či Podnikavá hlava (Vědeckotechnický park UP) letos o zajímavé projekty rozhodně nouze není. Stejný pocit jsem měl i na několika letošních networkingových akcích typu Bootcamp či Akcelerátor (Inovační centrum Olomouckého kraje). Přesto se olomouckým projektům nedaří dosáhnout na štědrou podporu, kterou stát pro tento účel nabízí. A to je škoda.
Právě v těchto dnech byla vyhlášena v pořadí již třetí výzva celostátního projektu Technologická inkubace (informace na https://technologickainkubace.org), ve které je pro žadatele připraveno celkem 124 milionů korun. Soustředí se i na oblasti pokročilých materiálů, výrobních technologií, mikro a nanoelektrotechniky a fotoniky, kvantových technologií a technologií vycházejících z výzkumu jaderné a částicové fyziky, a také zdravotnictví a biotechnologie.
Tyto obory mají právě v univerzitní Olomouci široké zázemí, a to nejen přímo na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, ale i v satelitních vědeckých institutech typu CATRIN, který si výzkum a inovace v oblasti nanotechnologií, biotechnologie a biomedicíny vytknul jako své hlavní poslání.
Přesto když v těchto oborech soupeříme s ostatním kraji České republiky o státní podporu v rámci štědrého projektu Technologická inkubace, máme mezi stovkami soutěžních projektů pouze jednoho jediného kandidáta.
Eufemisticky bych se chtěl domnívat, že je nedostatek olomouckých adeptů o tuto podporu způsoben tím, že je nadějných startupů sice dost, ale že žádnou podporu tohoto typu nepotřebují. Reálná příčina je ale zřejmě jinde.
V prvé řadě je nezbytné, aby se mladí inovátoři a startupisté (nejen v akademické sféře) o těchto projektech agentury CzechInvest včas dozvěděli. Nechci sahat nikomu do svědomí, ale moc bych si přál, aby byly marketingové aktivity vládních institucí v tomto směru mnohem intenzivnější a aby svou cílovou skupinu mezi nadějnými olomouckými projekty tohoto typu efektivně oslovily.
Dále bude důležité, aby startupové a inovační projekty v, obecně spíše humanisticky a přírodovědecky zaměřené, olomoucké akademické sféře, našly dostatek nových ambicí, motivace a odvahy uplatnit se v reálném světě a výsledky své práce prodat.
Státní podpůrné programy stále ještě nabízejí startupům pestrou paletu pobídek všeho druhu. Máme-li tedy co nabídnout, pojďme si o ně sebevědomě říct. Bylo by chybou se o to s ostatními kraji nepoprat.
Pavel Sedláček
StartupKlub.cz z.s.
Když se řekne „obrana“, možná si představíte armádu nebo historické bitvy. Ale obrana není jen o…
Olomouci dnes zcela reálně hrozí, že se od příštího roku stane největším městem v České republice…
Možná si vzpomenete, když před 4 lety uzavřel pražský pirátský primátor část Smetanova nábřeží. V…
O sloučení divadla a filharmonie se veřejně debatuje již zhruba rok a půl, více než rok přitom…
Média zaplnila zápletka kolem odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a odchodu Pirátů z…
Po krajských volbách v Olomouckém kraji, kde se nakonec zformovala koalice ANO a SPD, se opět…