Zde může být vaše reklama.

GLOSA Přátelský večírek svazu zahrádkářů, nebo prestižní klub

Přátelský večírek svazu zahrádkářů, nebo prestižní klub

foto: Okresní hospodářská komora

07. 02. 2024 - 09:30

Plesová sezona je v plném proudu, a tak bych dnes rád zavzpomínal na Business ples, mé dítě, které nepochybně chvíli atakovalo nejvyšší příčky prestižních olomouckých akcí. Ale pěkně popořadě. V září 2016 jsem se stal ředitelem Okresní hospodářské komory Olomouc. Komora byla nějak zaměřená, stabilizovaná, pečlivě se věnovala důležitým agendám, přesto jsem poměrně často narážel na mnoho překážek. U stávajících členů (podnikatelů / firem) to byly nezřídka kdy komentáře: "No, vlastně nevím, za co pořádně ten členský poplatek komoře platíme, co nám komora přináší". U nečlenů jsme byli někde zaškatulkovaní a pamatuji přesně na rozhovor s jedním významným podnikatelem: "Vždyť vy jste jak svaz zahrádkářů, nic nezmůžete, k čemu bych tam byl".

Přiznejme si na rovinu, na první pohled již název naší instituce zní staromódně a připomíná nějaký státní úřad, které povětšinou nemají valnou reputaci. Realita je však jiná. Pro neznalé zdůrazňuji, že komora není typická veřejná instituce – řídíme se sami, pod nikoho nespadáme a musíme si na sebe a své aktivity vydělat, jako jakákoliv standardní firma. S ohledem na výše uvedenou image komory jsem měl tedy hned na úvod svého angažmá těžký úkol – s tímto dojmem a vnímáním něco zásadního udělat.

Měl jsem velmi jasnou představu o krátkodobé i dlouhodobé strategii – co a jak dělat. Jedním z dílků do celkové mozaiky, jak se dostat na výsluní a dát o sobě vědět, tedy jak z „okresního přeboru“ poskočit do „nejvyšší soutěže“, byla i vize velkého plesu. A to se i povedlo. Z roku na rok se ukončila éra předchozích komorových zábav. Ty sice měly své kouzlo, ale probíhaly v armádním domě, pro cca 70 osob s rozpočtem 70 tisíc. Má vize byla jasná. Postupně jsem do nejužšího organizačního týmu plesu přizval nejprve Pavla Sedláčka a poté tým Jany Lébrové a další institucionální partnery. Musel jsem sehnat balík peněz – protože v rozpočtu na to bylo přesně 0 Kč. Optikou dneška to byl pořádný risk, který mi mohl "zlomit vaz" a rychle ukončit mé komorové angažmá. Ale povedlo se, akce proběhla v NH hotelu, pro 750 lidí s rozpočtem milion a půl. Na akci nechyběly významné osobnosti z regionu i mimo něj a mnozí na ni vzpomínají dodnes. Postupně jsme zrealizovaly tři nezapomenutelné ročníky (2018–2020). Z VIP hostů v programu jsme hostili osobnosti jako jsou Jakub Kohák, Eva Decastelo, Tereza Kerndlová, Vašo Patejdl, David Gránský, Hana Reiders, Karel Vágner, Roman Vojtek s partnerkou, Libor Bouček, Jitka Boho, Miro Žbirka, Petr Salava a další. Je na co vzpomínat. Ano, ten Business ples byla akce primárně naší Okresní hospodářské komory Olomouc. Z akce také vyrostl Startup klub, který o sobě stále dává vědět a na Olomoucku působí. 

Čas od času se mě lidé ptají, zda ještě bude Business ples. Covid nám ho přerušil. V mezidobí nám pak na komoře výrazně vyrostly další TOP události jako Gentlemen's club, Ladies club a nespočet menších společensko-networkingových akcí, které plní podobnou funkci – propojovat lidi a pomáhat byznysu. Respektive, nyní nás již okolí bere vážně, a tak se pořádně koncentrujeme na cílovou skupinu a aktuální akce jsou ve výrazně lepším poměru "cena / výkon". Business ples je tedy hezká vzpomínka, nikdy neříkej nikdy, ale aktuálně tato akce odpočívá...

PS: Jo a ten podnikatel, co mluvil o zahrádkářích, se stal také našim členem, stejně jako kopa dalších subjektů, včetně těch, kteří členy byli a pak odešli a pak se zase vrátili. Tohle je nejvíc. Díky.

Radim Kašpar, ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc

Další články