Zde může být vaše reklama.

Reportáž: Na mítinku Angely Merkelové v Brémách

Reportáž: Na mítinku Angely Merkelové v Brémách

18. 08. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

V Německu se blíží volby do spolkového sněmu, které se uskuteční 24. září. Prostějovan a doktorand historie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Martin Hájek píše ze studijního pobytu v Brémách. Hanácký Večerník tak má možnost publikovat jeho reportáž z předvolebního mítinku Angely Merkel, v Česku mnohými zatracované, ale v Německu stále populární kancléřky. Merkel je podle průzkumů favoritkou voleb.

V úterý v podvečer se v Brémách konal předvolební mítink Křesťansko-demokratické unie (CDU), na kterém měla jako hlavní řečník vystoupit spolková kancléřka Angela Merkelová. Přestože se před jejím příjezdem strhla obrovská průtrž mračen, sešlo se na hlavním brémském náměstí Marktplatz obrovské množství lidí (podle oficiálního facebookového profilu A. Merkelové jich bylo 3 000). Směsice diváků byla velmi pestrá a bylo tam i poměrně hodně mladých lidí. Před příjezdem kancléřsky hrála na pódiu nějaká kapela a všichni byli dost nervózní ze snajprů na střechách, kteří měli zajišťovat bezpečnost akce.

Angela Merkelová ve svém projevu mluvila o daních, pracovním trhu, sociálním systému, bezpečnosti, digitalizaci a modernizaci. Zmiňovala tam i sociální sítě a podobné věci. Migrační krize, která tolik trápí české voliče, přišla na přetřes až ke konci. Její voliče zřejmě mnohem více zajímají finanční a sociální otázky. Při tématu migrační krize poděkovala všem, kteří pomáhali migrační vlnu zvládnout, a dále mluvila o tom, že je nutné do budoucna mnohem více energie věnovat rozvojové pomoci a partnerství s Afrikou a snažit se učinit život v krizových oblastech snesitelnější, aby z nich lidé do Evropy neodcházeli. V závěru projevu mluvila i o důležitosti Evropské unie pro mír a stabilitu.

Více než obsah projevu, který byl takový klasický předvolební, mě ale zaujaly její řečnické schopnosti. Zatímco v televizi na tiskových konferencích působí velmi chladným a věcným dojmem, při kontaktu s voliči se snažila do proslovu zapojit více emocí a „chytnout lidi za srdíčko“. Mluvila opravdu dobře, působilo to opravdovým a přirozeným dojmem, jakkoliv vše muselo být pečlivě připravené a nacvičené. Ta forma projevu a práce s emocemi lidí mě opravdu zaujala.

Přestože se na náměstí přišli podívat hlavně její příznivci a zvědavci (mj. i mnoho zahraničních studentů), bylo tam i poměrně hodně demonstrantů. Její odpůrci pískali, křičeli a snažili se dělat všelijaký hluk, aby projev narušili. Demonstranti ale neprotestovali proti její migrační politice, jak byste možná čekali, ale kritizovali její politiku hlavně z levicových a ultralevicových pozic (byly tam např. transparenty jakési malé marxisticko-leninské strany, která je nalevo od komunistů). Transparenty protestujících hlásaly úplné otevření hranic pro všechny, boj proti chudobě, kritizovaly, že její politika slouží milionářům, bojovaly za odzbrojení atp.

Příští týden přijede do Brém hlavní konkurent Merkelové v podzimním boji o kancléřský post Martin Schulz z SPD. Jelikož Brémy volí spíše levicově a sociální demokraté zde pravidelně vyhrávají volby, dá se očekávat, že i jeho předvolební mítink přiláká velké množství diváků.

 

Martin Hájek

 

Foto: Diana Elagina

Další články