Zde může být vaše reklama.

kolik to bude stát? Město schválilo Memorandum o IV. etapě protipovodňových opatření. Je to ale bezcenné politické provolání

Město schválilo Memorandum o IV. etapě protipovodňových opatření. Je to ale bezcenné politické provolání

09. 01. 2019 - 00:00

Zahrádkářská kolonie na Nových sadech nadále jitří emoce ve městě, a je to dobře, protože se naplno projevuje zralá a argumentačně schopná občanská společnost proti politickým plánovačům. Ti se sice zaštiťují zvučně znějícími výrazy jako třeba "opatření blízká přírodě", avšak memorandum, schválené městem na konci roku, je jen prázdným politickým aktem bez věcného obsahu a pouze formální snahou nerozházet si to na Povodí Moravy.

Stručná historie toho, oč jde: v rámci IV. etapy protipovodňových opatření má být vybagrována zahrádkářská kolonie Morava na Nových sadech do hloubky metr a půl. Zahrádkáři, kteří zde hospodaří již od roku 1984, tvrdí přibližně to, že pokud se řeka v místě stáčí doprava, je v principu logické, že se v případě velké vody řeka rozlije na levý břeh (v souladu se zákony fyziky i navzdory městským vyhláškám), což se v minulosti i opakovaně stalo, a vybagrování pravého břehu a zničení unikátního přírodního biotopu nejen, že ničemu nepomůže, ale je doslova čirým barbarstvím. Město a zahrádkáři se přou přibližně dva roky, drobným posunem v celé věci byly komunální volby v loňském roce, které odnesly hlavního zastánce bagrování (tedy přírodě blízkým opatřením, v radničním newspeaku) náměstka Jakubce, věc má ale i nový vývoj. Kromě starých a už dobře známých věcí, jako je neřešený špunt pro vodu v podobě železničního mostu, jsou tu i novinky, a rozum nad nimi zůstává stát. Ale v bodech:

Kolik to bude stát a kdo to bude platit? Zase to není jasné. Původní plány (z roku 2004?) hovořily o tom, že se jedná o kompletně dotační titul. Nyní se měl radní Hekela (spOLečně) vyjádřit v tom smyslu, že město má dofinancovávat 12 milionů, souasně pro regionální televizi řekl náměstek Pelikán (KDU-ČSL), že 40 milionů. Tak se v tom vyznejte. Ze všeho jednoznačně vyplývá, že se sice schválilo zvučně znějící Memorandum, ale politici sami nevědí, co a jak.

Plánovači nevyřešili čističku odpadních vod, která stojí vedle, a v místě má celkem tři vpusti do Moravy na vyčištěnou vodu, což jsou, pro představu čtenáře, tři obrovská betonová monstra, složitě zasíťovaná pod prostorem kolonie. Projekt, který Povodí Moravy zveřejnilo, nijak nepočítá s tím, že tam nějaké vpusti jsou. Zřejmě to budou vícenáklady při budoucí stavbě, nebo tak nějak.

Ale to hlavní: jakmile se do věci hlouběji ponoříte, přijdete na to, kde je zakopaný pes. Je to úplně stejné, jako s tréninkovým hřištěm Sigmy, jehož přeměnu na developerskou parcelu "zlegalizoval" nový Územní plán (platný od roku 2014). Území zahrádkářské kolonie bylo až do roku 2014 prostorem pro rekreakci, zatímco podle nového územního plánu je "korytem řeky". Tato zásadní změna, kdy se de facto nemovitost stala škrtnutím pera naráz zcela legálně dnem vodního toku, je podstatou všeho problému, a taky důvodem (rozhodně ne prvním!), proč by tvůrci Územního plánu a za něj zodpovědní zastupitelé měli skončit před soudem.

Zahrádkáři stále doufají, že skrz všechny nedořešenosti v projektu se do roku 2023 nestihne vyčerpat dotace a šílený projekt padne. Držíme jim palce.

Vlastimil Blaťák

Další články