Zde může být vaše reklama.

KONEC KAUZY? Starostka, která okrádala obec, rezignovala

Starostka, která okrádala obec, rezignovala

foto: Ilustrační foto: pixabay.com

21. 09. 2023 - 11:59

Město Libavá – Starostka Města Libavá Štěpánka Tichá, která tunelovala místní rozpočet, rezignovala na funkci. Malá víska v blízkosti vojenského újezdu Libavá se dostala do centra pozornosti celé republiky, když vyšlo najevo, že Tichá v minulých letech okradla radnici o více než 400.000 korun, přesto ale odmítala opustit svoje místo. Žalobci totiž její stíhání - po doznání a uhrazení škody - zastavili a starostka tak považovala věc za vyřízenou. Opozice v zastupitelstvu je natolik slabá, že ji nedokázala odvolat.

„Oznamuji vám svoji rezignaci na funkci starostky obce ke dni 30. 9. Po dlouhém váhání jsem se rozhodla k tomuto kroku z důvodů zklidnění celé atmosféry na obci,“ napsala starostka na radniční webové stránky. Ještě před pár dny přitom Tichá odmítala odstoupit a odvolávala se na to, že trestní stíhání proti ní bylo pozastaveno. Ve vesnici to ale vřelo a řadě lidí vadilo, že obec vede usvědčená zlodějka. Kauza se také dostala do celostátních médií a Nejvyšší státní zastupitelství navíc rozhodlo, aby krajští žalobci postup znovu prověřili, zda okolnosti případu opravdu dovolovaly zastavení stíhání.

Starostka Tichá tunelovala místní rozpočet a přilepšovala svojí rodině. Například uzavřela dohody o provedení práce se svou matkou a synem a za neodvedenou práci jim posílala peníze na účty, které ovládala. Další fiktivní dohody uzavřela s některými občany, které vyplácela přímo z pokladny. Brigádníci však o tom, že makají pro radnici, neměli ani tušení.

Poté, co věc praskla, byla starostka a další dvě pracovnice radnice obviněny a hrozil jim až pětiletý trest vězení. Ženy však využily zákonných možností, jak trestní stíhání podmínečně zastavit. „Všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu,“ citoval server Seznam zprávy vysvětlení žalobkyně Lenky Svobodové, proč obviněné splnily podmínky pro zastavení stíhání.

Další články