Zde může být vaše reklama.

ZACHRÁNILI ŽIVOT Stateční zachránci dostali ocenění. Vytáhli člověka z hořícího vozu

Stateční zachránci dostali ocenění. Vytáhli člověka z hořícího vozu

foto: HZS Olomouckého kraje

27. 02. 2024 - 09:49

Šumperk – Ocenění Gentleman silnic obdrželi včera v Šumperku dva stateční řidiči, kteří na podzim vytáhli z hořícího vozu na dálnici D35 u Mohelnice staršího muže. Zatímco desítky ostatních šoférů ani nezastavili, nebo zastavili a natáčeli si záběry z požáru, Josef Faltýnek a Jaroslav Hejtmánek neváhali ani chvíli, šokovaného řidiče odtáhli z vozu do bezpečí a poskytli mu první pomoc.

Josef Faltýnek vzpomíná, jak 23. listopadu odpoledne mířil z Olomouce do Mohelnice, když před sebou uviděl hořící vůz a v něm sedící osobu. „Nechal jsem své auto v bezpečné vzdálenosti a utíkal zpět. Zarazilo mě, že ostatní řidiči pokračovali dál, jako by se nic nedělo. Zastavil tam jediný další člověk,“ dodává. A tím byl právě Jaroslav Hejtmánek. Oba muži se ihned vydali osobě v hořícím automobilu na pomoc. V něm seděl starší muž, který odmítal vozidlo opustit. „Pravděpodobně byl v šoku. Křečovitě se držel volantu. Snažili jsme se mu vysvětlit, že musí okamžitě pryč,“ uvedl Faltýnek.

Nakonec se řidiče oběma mužům podařilo dostat do bezpečí, kde u něj Hejtmánek zůstal do příjezdu záchranářů. Faltýnek se mezitím s pomocí ručních hasičáků marně snažil zlikvidovat požár. Oba zachránce nakrklo, že tolik lidí nebylo ochotno pomoci a vystoupit z komfortní zóny.

„Policisté, kteří na místě zasahovali, vnímali jednání zachránců jako velmi odvážné a záslužné. Pokud by nebyl muž včas vytažen, téměř jistě by to pro něj mělo fatální následky,“ vyzvedl hrdinství řidičů šéf šumperských policistů Libor Giesel. „Oba ocenění věděli, že je potřeba zasáhnout, a to také udělali. Naplňují tak bezezbytku cíl našeho projektu – totiž motivovat ostatní účastníky silničního provozu k tomu, aby se v obdobných situacích zachovali stejně a pomohli,“ doplnil Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu sedmnáctiletého mladíka. Od té doby ocenění převzalo již 226 lidí po celé České republice. Faltýnek a Hejtmánek jsou již 227. a 228. držitelem titulu.

Další články