Zde může být vaše reklama.

Copak bych si přál od nového primátora Olomouce

Copak bych si přál od nového primátora Olomouce

11. 10. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Není toho málo. Ale mezi svá vroucná přání neřadím žádný politický požadavek; vlastně prahnu jen po zcivilnění komunální politiky. Jsou to malá soukromá přání jednoho z desítek tisíc voličů, na jehož hlasu vlastně ani nezáleží, ale co kdyby. Nic z toho, co píšu, nemyslím ve zlém ani osobně.

Přál bych si, pane primátore, abyste alespoň vy nepsal "duchaplné" úvodníčky do Radničních listů. Samozřejmě o totéž prosím i všechny ostatní nové náměstky.  Ano já chápu, že je to radniční periodikum, a z mého pohledu vlastně konkurence. Ale pokud se začtete do dílek svých předchůdců, kterak nám na první straně oznamují třeba to, že začaly nebo skončily prázdniny, uznáte sám, že číst to je peklo na zemi. Návrh - zkuste s tím, prosím, oslovit nějaké olomoucké osobnosti, a nemáme jich málo. Co třeba Jařab. Nebo Šaradín. A škoda, že už nežije pan Hořínek.

Také bych si přál, abyste narozdíl od svých předchůdců omezil to prokleté stříhání pásek. Dělali jsme si před volbami legraci, jak dobíhá v červnu na půlmaratonu první Keňan, chystá se hrudníkem protnout cílovou pásku, jenže ouha, nějaký politik už ji přestřihl. Prekérka, chápete. Pásku se sluší stříhat v momentě, kdy politik otevírá Národní divadlo - ale u kdejakého chodníku nebo rekonstruované jídelny ve škole se to doopravdy nehodí. Díky, jestli to omezíte. Pokud jde o ten půlmaraton, byl byste frajer, kdybyste ho běžel, a ne startoval v obleku. Z Vašich koaličních kolegů ho běhá jenom Major. Škoda že už já nemůžu, hypertrofická kardiomyopatie je proti.

Přál bych si také, abych svého primátora, narozdíl od některých předchůdců, viděl více tvořit a pracovat, a méně zahajovat plesy, což souvisí s předešlým. Je otázka, nakolik je prací politika "reprezentovat" - do určité míry jistě ano, ale jen do určité míry. Oni se totiž ti občané za město dokáží docela dobře reprezentovat sami. To není nic osobního vůči Vám. Jenom mám prostě pocit, že to vaši předchůdci už mírně přeháněli. Naštěstí nejsme v Prostějově, kde se Pišťák nechal portrétovat v rytířské zbroji do zasedačky radnice.

Taktéž na fotbale a na hokeji bych Vás rád viděl normálně na tribuně mezi lidmi, kteří Vás volili, a méně ve VIPu, což je v Olomouci občas už skoro synonymum pro nadávku. Oni se v těch VIPech občas scházejí lidi, s nimiž by se seriózní politik podle mého názoru scházet radši vůbec neměl, třeba takoví majitelé heren a podobně. A technická poznámka na závěr - pokud do čtyř let skutečně opravíte ten zimák, a zprovozníte navrch (to hlavně) druhou ledovou plochu, aby děcka nemusely chodit na trénink v šest ráno a my amatéři pinkat tu svou ligu do půl dvanácté v noci, tak si tu pásku klidně střihněte, protože to už za to stojí.

Vlastimil Blaťák

Další články