Zde může být vaše reklama.

Manuál pro voliče: O co jde v případě zahrádek u Moravy a proč Jakubec sveřepě trvá na nesmyslu

Manuál pro voliče: O co jde v případě zahrádek u Moravy a proč Jakubec sveřepě trvá na nesmyslu

21. 06. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Jeden by se v tom skoro nevyznal skrz nános demagogie. Chraň Bůh, aby byli odpůrci čtvrté etapy protipovodňových opatření, která má zlikvidovat zahrádkářskou kolonii u řeky Moravy, vnímáni jako sabotéři protipovodňových úprav. Nejsou jimi - a pokus radnice je takto vykreslit je rána pod pás. Nelíbí se jim jen navržený způsob - který je odfláknutý, až běda.

Malý manuál v bodech pro ty, kteří se v situaci neorientují, a touží po vhledu do učebnicového příkladu arogance moci - můžete jej číst, pokud na to máte žaludek:

1. Co jsou vlastně protipovodňová opatření?

Mohou mít dvojí smysl: buď, aby byla voda zadržena (typicky v extravilánu), anebo naopak, aby co nejrychleji protekla a nenapáchala škody. V případě IV. etapy nebylo nikdy nikým a nikomu vysvětleno, jestli takhle nebo takhle. Podstatné ale je, že ani jedna možnost nemůže dopadnout: pokud by šlo o to, vodu zadržet, vybagrováním zahrádek se to povede na dvě (slovy: dvě) minuty. Pokud by platilo za druhé a jde o to vodu co nejrychleji odvést pryč, nebude to fungovat, protože v místě "zavazí" dva mosty. Minimálně s tím železničním bude potíž, protože jeho "zvednutí" například o metr (aby netvořil přirozený špunt) si vyžádá stavební úpravy trati čtyři kilometry před mostem a čtyři kilometry za mostem. Se Správou železniční dopravní cesty o tom ale doposud nikdo nejednal, a olomoucká radnice přes četné urgence není schopna odpovědět, jestli chce vodu odvést, nebo zadržet, a o co vlastně jde.

2. Proč úpravy pravého břehu?

Řeka Morava se v místě kolem čističky (zahrádkářská kolonie je hned vedle) stáčí po proudu doprava. Z učiva fyziky pro šestou třídu vyplývá, že voda se rozlije na levý břeh. Město a Povodí Moravy ovšem chtějí budovat suchý poldr vpravo. Proč, proboha?

3. Někteří politici už to pochopili

Ne celá radnice si je v tuto chvíli navrženým provedením čtvrté etapy jistá. Zahrádkáři loni výpověď nakonec nedostali a někteří politici minimálně uznali argumenty zahrádkářů jako oprávněné. Ne tak náměstek Jakubec, který z neznámého důvodu nadále sveřepě trvá na provedení nesmyslu za 300 milionů.

4. Radnice "řeší problém": Nabízí směšnou lokalitu Andělská

Přesunutí zahrádek na Andělskou nebude fungovat. Čistě ve smyslu práva má město jistě zcela volnou ruku v tom zahrádkáře ze svého pozemku prostě vyhodit a vybagrovat ho. I proto se snaží veřejně prezentovat nabídku náhradní lokality na Andělské jako mimořádně velkorysý akt milosrdenství, za který bychom měli být vděčni. Má to dvě roviny: za prvé, nájemní smlouva je jedna věc, a to, že zahrádkáři na místě za ty desítky let stvořili zelenou perlu plnou kyslíku, vypěstovali stromy a dali domov ptákům a broukům, včetně těch chráněných, je druhá věc. Za druhé, půda na Andělské je zplundrována pěstováním kukuřice, ne- li řepky, a má problém s územním plánem. Takové milosrdenství je spíš výsměchem, než čímkoli jiným.

5. Radnice "řeší problém" podpásovkou jako hrom

Agenti radnice (my víme, kdo jmenovitě) obcházejí už nějaký čas zahrádkáře, a snaží se mezi nimi dělat "průzkum", jestli by souhlasili s lokalitou Andělská. Minimálně za tohle by zodpovědný náměstek zasloužil vyliskat: jednat se má s výborem zahrádkářů, a ne na tajnačku obcházet řadové členy spolku a bábinky, které na místě pěstují mrkev, a snažit se jim podprahově sdělit, že s lokalitou Andělská souhlasit musí. Pokud někdy radnice vytáhne takový "průzkum" jako podpůrný argument pro svůj plán, je to minimálně na demonstraci s vidlemi na Horním náměstí. Tohle se prostě nedělá, a co jiného je arogance moci, než toto.

6. Zahrádkáři nebojují jen za sebe. Pouze to na sebe vzali

Pokud by se na místě nynějších zahrádek bagrovalo a vznikl by plánovaný "mokřad", stane se z něj ukázkové komářiště. Kdo si najde na wikipedii průměrný dolet komára, musí pochopit, že nejen Nové sady by se v tom okamžiku staly neobyvatelnou částí města. Na zcela nesmyslný plán IV. etapy, tak, jak byl navržen, by doplatilo minimálně 30 000 lidí. Ne 98 zahrádkářů. Nejde jen o ně - oni jsou jen ti, kteří se ozvali.

7. Proč ten spěch se IV. etapou? Aby se stihlo vyčerpat...

Poslední vělké povodně jsme měli v Olomouci před 21 lety. Jestli se za to zhruba čtvrtstoletí udělalo s řekou mnoho nebo málo, posuďte sami. Nyní se ale upřednostňuje IV. etapa před jinými, což v kontextu protipovodňové ochrany vůbec, ale vůbec nedává smysl, a to všechno jenom proto, aby se stihly vyčerpat evropské prachy. Jinými slovy, radši je utratit za nesmysl, než takzvaně nevyčerpat. Celá zakázka má stát kolem 300 milionů korun (údaje se různí). Hádejte, kolik je provize.

Vlastimil Blaťák

Další články