Zde může být vaše reklama.

Sbírka pro Haiti: prvních 38 střech kryje rodiny, školáci mají své pomůcky

Sbírka pro Haiti: prvních 38 střech kryje rodiny, školáci mají své pomůcky

01. 02. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Lidé z horských vesniček v oblasti Maniche (jih Haiti) už přespávají v zastřešených domcích. 38 střech si mohli postavit díky českým dárcům, kteří přispěli do sbírky na podporu Haiti po hurikánu Matthew. Do sbírky vyhlášené Arcidiecézní charitou Olomouc přispěli dárci od října do prosince 1 609 156 korunami. Jejich peníze pomáhají na jihu a severozápadě Haiti.

Palmy zlámané jako sirky, většina příbytků bez střech, některé i beze zdí. Takový obrázek viděli humanitární pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc po příjezdu na Haiti, kde v říjnu 2016 řádil hurikán 4. stupně. Na místě tak naplánovali projekt na obnovu přístřeší a škol. „Navštívili jsme Haiťany, kterým zbyla z domku jediná místnost, některým zase hurikán odnesl střechu, a tak natáhli na zbylé stěny igelit. Většina z nich přišla ještě o své věci i zdroj obživy. Vichr totiž zničil úrodu a také vybavení, například lodě a sítě rybářům. V takové situaci je složité odrazit se od dna. Proto jsme se rozhodli lidem pomoci s obnovou jejich zázemí, tedy stavbou střechy,“ sděluje humanitární pracovnice Klára Lőffelmannová. Arcidiecézní charita Olomouc má na Haiti zkušenosti se zajišťováním plechových střech, které odolají dešťům a větším vichrům. Její nový projekt tímto způsobem nyní pomůže více jak 700 Haiťanů, které hurikán zasáhl.

Maniche – dopravu materiálu zbrzdil náročný terén

Například 38 domů je již nově zastřešených ve dvou vesnicích v horské oblasti Maniche na jihu země. Haiťané si střechy postavili sami. Situaci na místě monitoruje Renee Quadros z řádu sv. Josefa, partnerka Arcidiecézní charity Olomouc. „Ve vesnicích Madanm Maren a Kay Gra hurikán odnesl spoustu střech, u některých domů boural zdi a zničil úrodu na polích. Zdejší lidé byli za pomoc z Česka moc rádi a pustili se do stavby třiceti střech. U dalších osmi domků trvaly práce trochu déle, což bylo tím, že tam žijí velké rodiny se spoustou malých dětí,“ popisuje Renee Quadros. Zajistit materiál (plechy, dřevo a hřebíky) pro vesničku odříznutou v horách bylo náročné. Vozidlo při přepravě uvízlo v náročném terénu, sestra tak musela zařídit, aby je přijel vyprostit malý traktor. Všech 38 střech je nyní hotových.

Peníze ze sbírky pomáhaly i na severozápadě země. Podařilo se pořídit nové školní pomůcky do školy v Baie de Henne, které po hurikánu sužovaly vydatné deště. „Vesnice byla hned dvakrát zaplavena. Než voda opadla, škola sloužila jako útočiště pro zasažené rodiny. Záplavy však zničily učebnice, sešity, uniformy, psací potřeby, pravítka a spoustu dalších věcí. Toto vybavení se nám už podařilo obnovit a děti pokračují ve studiu,“ sděluje Klára Lőffelmannová s tím, že mezi školáky je i 220 dětí, které studují díky projektu Charity Adopce na dálku.

Opravená je také střecha fary v Roche a Bateau. Do této oblasti na jihu země poputují další příspěvky, a to na opravu budovy školy, která přišla o střechu, některé zdi a také vybavení. S ostatními dětmi tam dochází 19 dětí z adopce. Další peníze zaplatí stavbu střechy kostela. Na adresu Arcidiecézní charity Olomouc však míří z Haiti další žádosti o pomoc.

Karolína Opatřilová

Další články